Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır
  • Register

SES YALITIMI NASIL YAPILIR; Binaların ve evlerin planlaması sırasında yalıtım sağlamak amacı ile öncelikle yapı malzemelerinin doğru belirlenmesi gerekiyor. Tüm uygulamalar yapılırken yapıların duvar, tavan, döşeme, doğrama ve cam gibi yapı elemanlarının da yüksek özellikte ses yalıtım özelliği gösteren malzemelerden seçilmesi gerekir. Yapı elemanları arasında ses yalıtım malzemesi de kullanılarak gerek alt ve üst kat seslerinin geçişi gerekse komşu duvarlardan geçen sesler rahatlıkla engellenebilecektir.

 

Sesyalitiminasilyapir

 

Yapı içerisine girildiğinde bölme elemanların yalıtımını yaparak, yapı elemanlarında yoğunluğun arttırılması yoluyla, çift tabakalı duvar uygulaması ile, can uygulanan alanlarda çift cam veya lamine cam uygulaması ile ses yalıtımı sağlanabilmektedir. Ayrıca kalın, mukavemeti yüksek ve boşluksuz kapılar kullanmak, duvarlardaki havalandırma kanallarında, borularda veya borular çevresindeki boşluklarda sızıntıyı engelleyen önlemler almak, herhangi bir darbe oluşumuna karşı yüzey döşeme uygulamaları ve esnek yapıda ses yalıtım malzemesi kullanmak ses yalıtımının yapım aşamasını oluşturarak uzun yıllar ses izolasyonunun etkin kılınmasını sağlamaktadır.

 

sesyalitiminasilolur

 

Yapı malzemeleriyle birlikte uyum içerisinde yapılması gereken ses yalıtımı uygulanacak alana göre uygun malzemelerle alana döşenmesi gerekir. Mekanın taban, tavan veya duvar ses yalıtım sügnerlerinde farklılıklar gözetilecektir. Yapı planlama aşamasında rahatsızlık verici gürültülerin önlenmesi yapı malzemelerinin de özenle seçilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Gürültünün nasıl ve nereden kaynaklandığını bilerek konusunda uzman kişilerce ses yalıtımı nasıl yapılır konusunda önemli bir etken olacaktır.

 

Sesyalitiminasilyapilmasi

telefon