SES İZOLASYONU
  • Register

SES İZOLASYONU; Yüksek gürültülü seslerin rahatsız edici boyutlarını yapılardan uzaklaştırmak için tercih edilen ses yalıtım malzemeleri ses kesimini sağlayabilen ürünler olarak yapılarda tercih edilmektedir. Gerek binaları yapım aşamasında gerekse yapılara sonradan da uygulaması yapılabilen ses izolasyonu için ses yalıtım süngerleri, poliüretan hammaddeli taş yünü, ses yalıtım bantları ve zemin döşeme halıları gibi malzemeler kullanılmaktadır. Mekanların uygunluğuna göre yapılan ses yalıtım çeşidine ise ses izolasyonu adı verilir.

 

Sesizolasyonuygulamasi

 

Dış koşullardan ve hava oluşumlu seslerin ortamda yayılma sırasında önüne fiziksel bir engel çıkması sesin geçiş kaybına uğramasını sağlamaktadır. Ses izolasyonu ile yapı malzemelerine çarpan ses kolaylıkla malzeme tarafından yutularak engellenebilir.

 

Sesizolasyonmalzemeleri

 

Ses yutumu içi derecede sağlanmayan durumlarda kısmi malzemenin diğer tarafına geçen ses için sesin geçiş oranını azaltmak amacıyla da çeşitli uygulamalar ve malzemeler de kullanılabilmektedir.

 

Sesizolasyonlari

 

Ses izolasyonu yapılırken mekanın durumuna göre ses yutum oranı en yüksek ürünler tercih edilmesi gerekir. Bu sayede bulunulan ortamın ses kalitesi oldukça yükselecek ve hem çalışanlar rahat bir çalışma imkanı bulacak hem de özel yaşam alanlarında sessiz, sakin ve huzurlu zamanlar geçirilebilecektir.

 

Teknik